You are currently viewing Zalety i właściwości Plisy

Zalety i właściwości Plisy

ZALETY I WŁAŚCIWOŚCI PLISY

Plisa Okienna
Plisa Dachowa

Na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy zauważyć rosnącą popularność plisy. Co takiego niezwykłego w niej jest że niemal szturmem wdziera się na nasze okna? Przeanalizujmy wady i zalety tej popularnej osłony okiennej.

Budowa i sposób działania

Można powiedzieć że plisa Plisa okiennaswoją budową przypomina trochę wachlarz. Tkanina która stanowi zdecydowanie największą jej część zaprasowana jest bowiem na szerokość 20 mm i rzeczywiście może budzić takie skojarzenia. Tkanina zarówno na górze jak i dole zakończona jest elementami konstrukcyjnymi które chowają w sobie mechanizm działania osłony, labirynt sznurków które sprawiają że porusza się zarówno od góry jak i dołu, oraz pochwyty którymi ją obsługujemy. Warto podkreślić że plisa jest osłoną całkowicie ruchomą, poruszają się w niej również elementy konstrukcyjne. 

Najpopularniejszym sposobem montażu jest inwazyjne zamontowanie jej w przestrzeni pomiędzy listwami przy-szybowymi. Ten sposób montażu jest zdecydowanie najbardziej estetyczny i praktyczny. Bardzo ważną informacją jest to że wówczas praktycznie nie odstaje od płaszczyzny okna co sprawia że możemy swobodnie je otwierać a osłona w żaden sposób nie koliduje i nie uderza w boczną krawędź wnęki okiennej. 

Oczywiście budowa i sposób działania w każdym systemie plisy będzie trochę inny. A systemów jest na prawdę wiele:  plisa do okna pionowego, trapezowego, okręgu, pół-okręgu, trójkątna, dzień/noc, dachowa i wiele, wiele więcej. Powyżej w skrócie opisaliśmy najpopularniejszy system zwany „pajączkiem” który umożliwia poruszanie się całej osłony zarówno od dołu jak i góry skrzydła okiennego. 

ZALETY I WADY

Plisa okiennaPlisa jest osłoną o nowoczesnym charakterze i praktyczną w zastosowaniu. Doskonale wtapia się w wnętrza urządzone w nowoczesnym, loftowym czy też minimalistycznym stylu. 

 Jej ogromną zaletą jest możliwość zasłaniania dowolnego fragmentu okna, zarówno od góry jak i dołu. Pozwala to na osłonięcie tylko wybranego fragmentu pozostawiając sobie tym samym widok na świat. Następną bardzo istotną zaletą tego rozwiązania jest jej wielkość,  po zamontowaniu pomiędzy listwami przy-szybowymi praktycznie nie odstaje od płaszczyzny okna. Jest to bardzo istotna zaleta którą należy na pewno wziąć pod uwagę rozważając również inne osłony okienne które niestety odstają od płaszczyzny okna i tym samym powodując mniejszą lub większą kolizję ze ścianą. Innowacyjny charakter, możliwość dopasowania do okien nietypowych, możliwość czyszczenia na mokro (wanna, prysznic) to zalety które w pierwszej kolejności należy wymienić mówiąc o plisie i rozważając jej zakup.

A wady, no cóż…. Plisa jest produktem który różni się zdecydowanie od innych osłon okiennych. Począwszy od tkaniny po formę sterowania, jest zupełnie inna. Jak to mówią „o gustach się nie dyskutuje” więc trzeba powiedzieć że jednym po prostu się podoba a drugim nie… 

 

Zalet z pewnością jest więcej niż wad. Jeśli podoba Ci się ogólny charakter plisy, uważasz że będzie ona pasowała do wystroju Twojego mieszkania to jest to osłona którą musisz na pewno wziąć pod uwagę w swoich rozmyślaniach nad konkretnym systemem osłon okiennych które będziesz w najbliższym czasie używał. 

Dodaj komentarz