Można powiedzieć że plisa
swoją budową przypomina trochę wachlarz. Tkanina która stanowi zdecydowanie największą jej część zaprasowana jest bowiem na szerokość 20 mm i rzeczywiście może budzić takie skojarzenia. Tkanina zarówno na górze jak i dole zakończona jest elementami konstrukcyjnymi które chowają w sobie mechanizm działania osłony, labirynt sznurków które sprawiają że porusza się zarówno od góry jak i dołu, oraz pochwyty którymi ją obsługujemy. Warto podkreślić że plisa jest osłoną całkowicie ruchomą, poruszają się w niej również elementy konstrukcyjne.
Najpopularniejszym sposobem montażu jest inwazyjne zamontowanie jej w przestrzeni pomiędzy listwami przy-szybowymi. Ten sposób montażu jest zdecydowanie najbardziej estetyczny i praktyczny. Bardzo ważną informacją jest to że wówczas praktycznie nie odstaje od płaszczyzny okna co sprawia że możemy swobodnie je otwierać a osłona w żaden sposób nie koliduje i nie uderza w boczną krawędź wnęki okiennej.
Oczywiście budowa i sposób działania w każdym systemie plisy będzie trochę inny. A systemów jest na prawdę wiele: plisa do okna pionowego, trapezowego, okręgu, pół-okręgu, trójkątna, dzień/noc, dachowa i wiele, wiele więcej. Powyżej w skrócie opisaliśmy najpopularniejszy system zwany „pajączkiem” który umożliwia poruszanie się całej osłony zarówno od dołu jak i góry skrzydła okiennego.