You are currently viewing Markiza vs Pergola

Markiza vs Pergola

Markiza w kasecie
Pergola Lamelowa

Forma zadaszenia lub zabudowy tarasu może okazać niezwykle ważna jeśli weźmiemy pod uwagę fakt ile będziemy spędzać na nim czasu, jego usytuowanie i ogólny charakter budynku do którego przynależy. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami w tym zakresie są markizy oraz pergole tarasowe. Porównamy ich wady i zalety by choć troszkę ułatwić decyzję o montażu jednego lub drugiego rozwiązania.

Markiza w kasecieMarkiza Tarasowa to rolowana osłona która rozwijana jest w momencie w którym chcemy z niej korzystać. Jest osłoną minimalistyczną, nie posiada podpór, słupów ani żadnych innych elementów które są na stałe mocowane do tarasu. Po zwinięciu staje się elementem budynku który nie zniekształca jego bryły i wizerunku. 

Na rynku wyróżniamy kilka podstawowych systemów markiz które odróżnia głównie fakt czy są w pełni obudowane kasetą, są w pół-kasecie lub są całkowicie jej pozbawione. Markiza doskonale sprawdzi się gdy chcemy osłonić się przed słońcem, drobnym deszczem lub wzrokiem osób niepożądanych. Filtr UV w materiale dodatkowo ochrania naszą skórę przed szkodliwym dla niej promieniowaniem. 

Markiza wydaje się być idealną osłoną która daje upragniony cień na tarasie w upalne dni. Ma jednak jedną wadę która na szczęście dzięki wszędobylskiej automatyzacji już nie jest taka straszna. Otóż wiatr przekraczający 35 km/h jest dla markizy niebezpieczny i musi ona zostać wówczas bezwzględnie zwinięta. Wspomniana automatyka wiatrowa pilnuje by porywy wiatru nie okazały się niebezpieczne, gdy tak się stanie automatycznie zwinie markizę rozwiązując tym samym problem.

Pergola Tarasowa KrakówPergola jest osłoną która stanowi stałą zabudowę tarasu. W zależności jaki jej rodzaj zostanie zamontowany dach może zostać wykonany ze specjalnej tkaniny która składa się podobnie jak roleta rzymska lub z aluminiowych, obracanych lameli. Stała zabudowa tarasu tarasu może być ogromną zaletą lub wadą tego systemu. Pomiędzy słupami pergoli możesz zamontować inne osłony które w razie potrzeby dadzą Ci poczucie intymności lub zmienią taras w zamknięte pomieszczenie które będzie działać niemalże niezależnie od pogody. 

Wszystko będzie zależało od tego jak zamierzamy użytkować taras, czy konstrukcja pergoli wpisze się ładnie w bryłę budynku i czy inwestycja tego typu jest dla Ciebie opłacalna. 

Podsumowując rozważania trzeba odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie czego oczekujesz. Czy zależy Ci na tym by osłonić się przed słońcem, drobnym deszczem, mieć osłonę minimalistyczną przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Czy może liczysz na to by Twój taras stał się miejscem które działa niezależnie od pogody a jego zabudowa na stałe wpisuje się w bryłę budynku. Pamiętaj jednak że koszt pergoli jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższy od markizy w pełnej kasecie z automatyką.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami?

Dodaj komentarz