You are currently viewing Jak czyścić poszczególne typy rolet?

Jak czyścić poszczególne typy rolet?

Rolety Rzymskie Kraków

   Rolety, żaluzje czy też plisy są bardzo popularnym elementem wyposażenia naszych domów i mieszkań. Dokonując ich zakupu w profesjonalnych punktach sprzedaży zyskujemy pewność że będą nam służyć przez wiele lat. 

   O wszelkiego rodzaju osłony okienne możemy dbać np. podczas regularnych porządków, odkurzając je końcówką z włosiem. Z czasem jednak będzie się zbliżał moment kiedy nasze ukochane, niegdyś czyste i piękne rolety będzie trzeba wyprać, wyczyścić a może wymienić? No właśnie…. Poniżej przedstawiamy sposoby na wyczyszczenie poszczególnych typów rolet, żaluzji czy też plis. 

ROLETY RZYMSKIE

Rolety rzymskie wykonywane są z materiałów miękkich, zupełnie różnych od materiałów typowo roletowych. Wbrew pozorom czyszczenie rolet rzymskich jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. 

   W profesjonalnie wykonanych roletach rzymskich materiał  doczepiany jest do mechanizmu przy pomocy rzepu. By go odpiąć wystarczy górną krawędź tkaniny mocniej pociągnąć, na dole zaś odczepić sznurki od zaczepów. Jeśli wyposażone są w fiszbiny (usztywnienia) to należy je wysunąć z jednej lub drugiej strony.

   W większości przypadków materiał z którego wykonana jest roleta rzymska nadaje się do tego by wyprać go w pralce. Pamiętajmy jednak by nie używać wybielaczy, silnych odplamiaczy i innych mocnych detergentów.Jeśli Twoja pralka wyposażona jest w np. program „delikatny” lub „pranie ręczne” to zdecydowanie użyj ich podczas prania rolet. 

ROLETY WOLNO-WISZĄCE / ROLETY W KASECIE / PANEL TRACK

   Rolety wykonane z materiału typowo roletowego są zazwyczaj zaimpregnowane specjalną substancją,  utrudnia ona przenikanie zabrudzeń do wnętrza materiału. Większość rolet wyposażona jest w takie właśnie materiały.

   Wypranie lub wyczyszczenie takich rolet np. w wannie jest zwyczajnie niemożliwe. Doskonałym sposobem na utrzymanie ich w czystości jest systematyczne odkurzanie lub usuwanie kurzu szczotką z przylepcem. 

   Jeśli nasze rolety potrzebują jednak odświeżenia lub musimy usunąć konkretne zabrudzenia to możemy to zrobić przy pomocy szmatki lub gąbki. Pamiętajmy by podczas czyszczenia nie namoczyć zbytnio materiału, może on się wówczas odbarwić lub odkształcić. Stosujemy letnią wodę z odrobiną mydła i miękką gąbkę. Po wyczyszczeniu pozostaw roletę rozwiniętą do momentu całkowitego wyschnięcia. 

ROLETY DZIEŃ NOC

   Rolety Dzień Noc podobnie jak tradycyjne rolety nie nadaje się do czyszczenia pod prysznicem. W tym przypadku również kluczowe okazuje się systematyczne odkurzanie i usuwanie z tkaniny kurzu. 

   Większe zabrudzenia usuwamy szmatką namoczoną w letniej wodzie bez dodatku detergentów. Staramy się usuwać zabrudzenia bezpośrednio po ich powstaniu, zdecydowanie zwiększa to szanse na ich usunięcie. Rolety Dzień Noc możemy również śmiało czyścić w pralniach chemicznych które się w tym specjalizują. 

PLISY

   Plisy to osłony okienne które przystosowane zostały do czyszczenia na mokro. Musimy się jednak stosować do pewnych procedur, jeśli ich nie zastosujemy to zaprasowania materiału które charakteryzują plisę zwyczajnie się wyprostują a plisa przestanie być plisą… 

   Plisę rozciągamy w wannie lub miednicy. Stosujemy standardowo letnią wodę z dodatkiem delikatnego detergentu, najlepiej mydła lub płynu do prania. Czyścimy gąbką lub delikatną ściereczką do momentu usunięcia zabrudzeń. Osłonę należy dokładnie wypłukać (np prysznicem) i odsączyć w pozycji złożonej. 

   Tak wyczyszczoną i odsączoną plisę montujemy na oknie. Plisa musi pozostać złożona na 12 godzin, po upływie tego czasu rozciągamy ją na całą wysokość na 3-4 godziny po czym następnie składamy na 5-7 godzin. Ważne by w pobliżu nie znajdowały się jakieś poważniejsze źródła ciepła które mogłyby zakłócić przebieg samoistnego schnięcia plisy. 

ŻALUZJE DREWNIANE

   Żaluzja drewniana może i szybko w porównaniu do innych osłon okiennych wymaga jakiejś pielęgnacji ale zabiegi te są delikatne i w żaden sposób nie wpływają na jej szybsze zużywanie się. 

   Żaluzja drewniana nie chłonie brudu ani innych zabrudzeń. Jej głównym wrogiem jest kórz który dość szybko osiada na lamelach żaluzji. Usuwamy go najlepiej ściereczką która zapobiega szybkiemu, ponownemu osiadaniu kurzu lub specjalnymi paluchami dostępnymi za kilka złotych na allegro. 

    Żaluzje drewniane możemy również odkurzać i pielęgnować tak jak inne drewniane elementy wyposażenia domu używając odpowiednich płynów lub szmatek